A szűrővizsgálatokról

Az egészséges táplálkozásra nevelés már kisgyermekkorban elkezdődik: megfelelő testösszetétellel, tápanyagarányokkal és nyersanyag-válogatással mérsékelni tudjunk a szervezetünkben végbemenő káros folyamatok térnyerésének valószínűségét. Ügyeljen rá, hogy életkörülményeihez mérten a táplálkozás mellett rendszeresen végezzen stresszmentesítő tevékenységeket (pl.: jóga, relaxálás, kirándulás, kedvelt hobbi), illetve heti legalább 2-3 alkalommal illesszen be életébe akár hobbija részeként sporttevékenységeket. A lehető legmagasabb szintű egészségmenedzsmentjét a javasolt szűrővizsgálatok időszakos elvégzésével tudja tanúsítani!

 

A szűrővizsgálatokról

A daganat felismerésében kiemelt fontosságú, hogy korai stádiumban kerüljön felismerésre, így a javasolt gyakorisággal végeztesse el az ajánlott vizsgálatokat, kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás és életmódvezetés mellett!

Vastag-és végbélrák szűrése

Az ajánlásoknak megfelelően 40 éves kor felett, gyomor-bélrendszeri tünetek hiányában is 10 évente vastagbéltükrözést kell végezni. A diagnosztikus vizsgálati körülmények az évek során rendkívül sokat javultak, így kisebb kellemetlenségek mellett elvégezhető a vizsgálat, ha kell, bódítást alkalmazva. A vizsgálat során a bélfalon talált polipokat eltávolítják, melyek fokozott kockázatot jelenthetnek a rák kialakulásának szempontjából.

Amennyiben a családjában halmozottan fordultak elő bélrendszeri traktust érintő rosszindulatú elváltozások, körzeti orvosának, kezelőorvosának mérlegelése mellett a vizsgálatok korábbi életkorban megkezdődhetnek, preventív jelleggel. A tükrözést megelőzően lépcsőzetesen átalakított összetételű és konzisztenciájú ételek fogyasztása javallott, melynek kialakításáról bátran kérdezze meg dietetikusát, a hosszú koplalási időszakokat elkerülvén.

Mellrákszűrés és önvizsgálat

Az emlőrák az egyik leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat nők esetében. 20 éves kor felett havonként önvizsgálat végzése javasolt, melyről videós segédletet itt talál.

45 éves kor felett 2 évente járjon el mammográfiás szűrésekre, mely a még nem tapintható daganatos elváltozásokat hivatott felfedezni. Családi halmozódás esetén ugyancsak gyakoribb önvizsgálat és kontroll szükséges!

Méhnyakrák szűrése

18 éves kor felett, illetve, ha a nemi élet megkezdése 18 éves kor alatt kezdődik, nőgyógyászati vizsgálat és citológiai mintavétel évente javasolt. A méhnyakrák korai felismerés mellett nagy százalékban gyógyítható!

Hererák és önvizsgálat

Az időben felismert hererák szinte 100%-ban gyógyítható. Rendszeresen végezzen önvizsgálatot, melyre a legalkalmasabb időintervallum egy meleg fürdő utáni állapot a herezacskók ernyedtsége végett, és ha eltérést talál a két here között, esetleg csomókat vagy tapintása fájdalmas, forduljon orvoshoz további kivizsgálás céljából.

Prosztatarák

A prosztatarák ugyancsak az 5 leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés közé tartozik a férfiak között. Tüneteket sokszor csak a késői stádiumban okoz, így fontos, hogy 50 éves kor felett évente rektális digitális vizsgálat, ultrahang céljából fáradjunk el kezelőorvosunkhoz, így az elváltozások sokszor korai szakaszban, a végbélen keresztül kitapintva érzékelhetőek.

Tüdőszűrés

A tüdőszűrésen való rendszeres megjelenés kiemelt fontosságú! Dohányosok körében 40 éves kor felett évente ernyőkép készítése javallott, mely által a tüdődaganat koraibb stádiumban felismerhető és kedvezőbb prognózisú!

Bőrrák szűrése

Testfelületeink rendszeres önvizsgálata javasolt: megváltozott pigmentáció, az anyajegyek gyorsan változó mérete vagy a felszín tapintásának mássága, kifekélyesedése egyaránt utalhat bőrrák (melanoma) jelenlétére. Évente menjen el bőrgyógyászati szűrésre, panaszmentesség esetén is, ahol a vizsgálat során a bőrgyógyász nagyító segítségével átvizsgálja a kérdéses testfelületeket, szükség esetén elrendelve a rizikós anyajegyek sebészeti eltávolítását.

Ajak-és szájüregi rákok szűrése

Végezzünk rendszeres önvizsgálatot szájüregünkben, mely kiterjed a pigmentáció változására, új képletek megjelenésére, fekélyes sebek kialakulására. Félévente járjunk fogászati kontrollvizsgálatra, ahol a szükséges kezelések mellett a szájüregi képleteket is áttekintik!