Mellékhatások jelentkezése esetén

Függetlenül attól, hogy a daganat ellen milyen komplex terápiát alkalmaz az onkológiai és sebészeti team, gyakran szembesülhetünk életkörülményeink minőségét rontó mellékhatásokkal. A mellékhatások leküzdésében a gyógyszeres és pszichés terápia mellett szinte mindig prioritást nyer a tünetekhez alkalmazkodó egyéni diétás menedzsment is. Személyes figyelem mellett a kezelőorvos a dietetikussal összehangolva hozzájárulhat az alkalmazott terápia sikerességéhez.

Étvágytalanság

Maga a rákos megbetegedés diagnózisával való szembesülés is komoly megküzdést igényel, de a terápia sikerességét a tápláltsági állapotra befolyással bíró étvágytalanság is nehezítheti. Gyakori, kis mennyiségű, nyálelválasztást fokozó ételek, étvágyjavító vitaminkomplexek fogyasztása mellett a tápszeres táplálásterápia is megfontolandó.

Nyelési nehezítettség

Elsősorban fej-nyaki, mellkasi területet érintő besugárzás hatására vagy a tumor anatómiai kiterjedtsége miatt nyelési nehezítettség alakulhat ki, mely panaszok főként a darabos ételek fogyasztása esetén jelentkeznek. Bár a dietetikus a páciens természetes tápanyagforrásokból való táplálkozását részesíti előnyben a páciens általános komfortérzetének megtartása céljából, ilyenkor a hétköznapi praktikák mellett sokszor az állapot súlyosságához mérten tápszeres táplálásterápia is szóba kerülhet.

Szájnyálkahártya-gyulladás

Fej-nyaki régió besugárzása esetén szájnyálkahártya-szárazság, szájüregi sebek, nyelési nehezítettség léphet fel. A szigorú, mindennapos szájhigiénia mellett étkezéssel, nyersanyag-válogatással is befolyásolhatja ezt a tünetek jelentkezésének erősségét és a regenerációs folyamatokat.

Megváltozott ízérzékelés

Számos kemoterápiás szer hatással van az elfogyasztott ételek ízére: sokszor csökkentve az általános ízhatást vagy kellemetlen fémes szájízt hagyva maga után. Az ételek íztelensége maga után vonhatja az étkezés mint örömforrás megszüntét, mely veszélyezteti tápláltsági állapotunkat. Megfelelő szájhigiéniánk megtartása mellett életmódbeli és étkezési praktikákkal javíthatunk tüneteink súlyosságán.

Székrekedés

A kemoterápiás kezeléssel összefüggő emésztési problémák, mint a székrekedés, gyakran fordulnak elő. Székrekedést okozhatnak a különböző antiemetikumok (hányinger ellenes szerek), fájdalomcsillapítók, székletfogó gyógyszerek vagy az emésztési funkciók zavara. Sebészeti beavatkozás előtt krónikus jelleggel, függően a páciens daganatának típusától székrekedés és hasmenés egyaránt fennállhat. Előfordulhat, hogy a daganat kiterjedtsége miatt szűkületek lépnek fel bélérintettség esetén, ekkor a székletelakadás valószínűségét a természetes táplálék konzisztenciaskálájának (pl.: folyékony, pépes étrend) vagy megengedett rostmennyiségének szűkítésével lehet csökkenteni, szükség esetén tápszeres kiegészítés mellett.

Ha székletszámának és konzisztenciájának beállítása céljából érkezik dietetikai konzíliumra, táplálkozási napló töltése mellett vezessen tüneti naplót is, a Bristol-féle székletskála megfelelő jelölése mellett.

Hasmenés

Sebészeti beavatkozást követően a megváltozott anatómiai helyzet, a tumor típusa és sugárterápia egyaránt okozhat hasmenéses állapotot. A nagyfokú folyadék-és elektrolitvesztés mellett a tápanyagok rossz felszívódási hatékonyságával is számolni lehet e tünetek tartós jelenléte esetén.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hasi diszkomfortérzet

A sebészeti beavatkozást megelőzően a tumor lokalizációja is okozhat hasi diszkomfortérzetet, illetve az operációt követően a varratok feszülését, a has puffadását egyaránt fokozhatják a vízben nem oldódó rostokat nagy mennyiségben tartalmazó ételek és szénsavtartalmú italok fogyasztása.