Szisztémás kezelés alatt

 

KEMOTERÁPIA


A kemoterápia (más néven daganatellenes gyógyszeres terápia) kifejlesztése a XX. század közepétől írta be magát az orvostudomány történetébe. A kezdeti súlyos mellékhatások csökkenésében kiemelt szerepe volt a molekuláris biológia fejlődésének. Attól függően, hogy a kemoterápiás gyógyszerek (citosztatikumok) hol fejtik ki a hatásukat, megkülönböztetünk DNS szintjén, gének szintjén, sejtműködés szintjén és a szervezet szintjén ható szereket, melyek programozott sejthalálhoz (apoptózishoz) vezetnek. 

Függően a terápiás céltól, sebészeti beavatkozás előtt is részesülhetünk úgynevezett neoadjuváns kezelésben, melynek célja a tumor méretének csökkentése vagy az inoperábilis daganat operabilissé tétele.

Adjuváns terápiára a sebészeti beavatkozást követően kerül sor az áttétképződés megakadályozása és a már jelen lévő, kimutatásra nem vagy alig alkalmas mikrotáttétek elpusztításának céljából.

Palliatív kezelés esetén a cél az életminőség fenntartása és a betegség előrehaladásának (progressziójának) a lassítása.

A kemoterápia monoterápiaként és kombinált terápiaként is alkalmazható. Monoterápia esetén egyféle citotoxikus szerrel kezelik a beteget. Ez az alkalmazási terület kis hányadát érinti, és általában olyan esetekben nagy a térnyerése, amikor kombinált terápia mellett nem várható szignifikánsan (tudományosan kimutathatóan) jobb eredményt, de a mellékhatások és a költségek nagyobbak lesznek. Kombinált kemoterápia esetén többféle, különböző hatásmechanizmusú citotoxikus gyógyszert egyszerre alkalmaznak, hogy maximalizálni tudják a daganatsejtek pusztulását, a toxicitást mérlegelve.

HORMONTERÁPIA


A hormonterápia alkalmazási területét tekintve a hormonszenzitív (bizonyos hormonok jelenléte, megadott koncentrációja szükséges a daganat "túléléséhez") szövetekből kiinduló elváltozások kezelése a daganat túlélési feltételeként definiált hormonok kiiktatásával és hatásuk semlegesítésével. Általában kevésbé megterhelő a páciens számára, ám hatása lassabban fejlődik ki, így gyakori hosszas alkalmazása. Leggyakrabban pajzsmirigy, emlő, prosztata, endometrium hormonfüggő daganatainál találkozhatunk ezzel az eljárással.

BIOLÓGIAI ONKOTERÁPIA


A biológiai onkoterápia hatáskörébe tartozik a klasszikus immunterápia, a daganatsejt-specifikus célzott molekuláris terápia és a génterápia. A daganatellenes immunterápia az immunrendszer  védő funkcióját, a káros sejtek elpusztítását veszi alapul, mely immunválaszt fokozza ez a módszer. Az immunterápia lehet aktív vagy passzív. Aktív immunterápia esetén a páciensek szervezetébe olyan anyagokat juttatnak, melyek aktív daganatellenes immunválaszt váltanak ki. Passzív immunterápia esetén specifikus daganatellenes ellenanyagot (természetes folyamat részeként az immunrendszer ellenanyagot termel, hogy felismerje és semlegesítse a szervezetbe került idegen anyagokat)  vagy limfocitákat (nyiroksejtek, immunrendszer fontos sejtes elemei) juttatnak a beteg szervezetébe.

Olyan beavatkozásokat nevezünk génterápiának, melyek a rosszindulatú elváltozást előidéző génhibák sejtbe juttatott specifikus nukletoid génszekvenciával korrigálható, így módosítható a tumoros szerkezet és a fellépő kölcsönhatások egy része is.


A szisztémás kezelés az emberekre különbözőféleképpen hat. Az egészségügyi kezelőteam a páciens egyéni állapotához, kezelési formához igazítottan tájékoztatja a beteget a várható mellékhatásokról. Gyakran a kezeléssel járó mellékhatások a kezelés végezte után lecsökkennek, illetve akár teljesen meg is szűnhetnek. A leggyakoribb mellékhatások az étvágyvesztés, hányinger, hányás, bél tranzitidő változása, fáradékonyság, íz-és szagérzéssel kapcsolatos változások, szájüregi sebek és az alacsony vérsejtszám. Ezek döntő többsége önmagában veszélyezteti a megfelelő tápláltsági állapot fenntartását, mely az kedvezőbb életminőség mellett a kezelés hatékonyságához is hozzájárul.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Megváltozott ízérzékelés

Számos kemoterápiás szer hatással van az elfogyasztott ételek ízére: sokszor csökkentve az általános ízhatást vagy kellemetlen fémes szájízt hagyva maga után. Az ételek íztelensége maga után vonhatja az étkezés mint örömforrás megszűntét, mely veszélyezteti tápláltsági állapotunkat. Megfelelő szájhigiéniánk megtartása mellett életmódbeli és étkezési praktikákkal javíthatunk tüneteink súlyosságán.

Székrekedés, hasmenés és rostok

A kemoterápiás kezeléssel összefüggő emésztési problémák, mint a székrekedés, gyakran fordulnak elő. Székrekedést okozhatnak a különböző antiemetikumok (hányinger ellenes szerek), fájdalomcsillapítók, székletfogó gyógyszerek vagy az emésztési funkciók zavara. Amennyiben erős alhasi fájdalma, láza van, keresse fel kezelőorvosát további akut kivizsgálás céljából, otthoni diétás próbálkozások helyett. A székrekedés és hasmenés periodikus változása esetén a vízben oldódó és vízben nem oldódó rostok lépcsőzetes, természetes nyersanyagokból való beillesztése javasolt követett mintaétrendjébe. Ha székletszámának és konzisztenciájának beállítása céljából érkezik dietetikai konzíliumra, táplálkozási napló töltése mellett vezessen tüneti naplót is, a Bristol-féle székletskála megfelelő jelölése mellett.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Húgyúti és húgyhólyagfájdalom

Kemoterápiás kezelések esetén, főként, ha a húgyúti traktus érintett, terápiás mellékhatásként jelentkezhet a kiválasztó szervrendszer ezen részének égető fájdalma. Bár a páciensek egyénre szabottan reagálnak a kemoterápia mellett a bevitt élelmiszerekre is, az úgynevezett hólyagfájdalom szindróma (insterstitialis cystitis) tüneteihez hasonlító panaszok bizonyos nyersanyagcsoportok elkerülése mellett enyhíthetőek.

Gyógynövények és a kemoterápia

A gyógynövényeket évezredek óta alkalmazzák a nép gyógyászat részeként. Bár természetes alapanyagokként ismerjük őket, bennük is rengeteg kémiai anyag található, mely reagálhat a különböző kemoterápiás szerekkel. Több onkológus azt szokta tanácsolni, mivel a gyógynövények reagánsként való jelenlétéről kevés információnk áll rendelkezésre, hogy a kezelés ideje alatt mellőzzék ezeket a termékeket. Fontos tudni, hogy bizonyos gyógynövények a kemoterápia mellett szedett egyéb gyógyszeres terápiára is hatással lehetnek, így dietetikai konzílium esetén mindig hozza el a szedett gyógyszerek és bármely formában fogyasztott gyógynövények listáját is.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Antioxidánsok és kezelés

Az antioxidánsok és a kemoterápia hatékonyságával kapcsolatban rengeteg tudományos cikk született. Egyes kutatások szerint hozzájárulnak a sikerhez, míg más vizsgálatokban a nagydózisú antioxidánsbevitel a terápia hatékonyságát csökkentette, mivel védte a rákos sejteket is. Jelenleg nem áll rendelkezésre egyértelmű evidencia az antioxidánsok bevitelével kapcsolatban. Ahogy a különböző ráktípusok is másként hatnak, úgy a javasolható beviteli arányok is egyénre szabottan illeszthetőek be. Mindig tájékoztassa kezelőorvosát vagy dietetikusát a fogyasztott vitaminok, ásványi anyagok és gyógynövény-eredetű táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban!

Felhasznált irodalom

GÉCZI LAJOS& KAHÁN ZSUZSANNA&HORVÁTH ZSOLT&BODROGI ISTVÁN: Szisztémás onkoterápia. In.: Kásler Miklós (szerk): Az Onkológia alapjai. Medicina Könyvkiadó Zrt. Bp., 185-209.o.